O biegu

Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki organizowany jest przez Politechnikę KrakowskąUczelniany Klub AZS PK oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK. Odbywa się w rocznicę złożenia przez Tadeusza Kościuszkę uroczystej przysięgi narodowi na Rynku Głównym w Krakowie (24 marca 1794 r.). Bieg, dzięki swojej wieloletniej tradycji, wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń na PK. Jest to też jedno z największych wydarzeń sportowych dla wszystkich krakowskich uczelni.

Nagroda Pro Juvenes

42. Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki został wyróżniony Nagrodą „ProJuvenes”, przyznawaną przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek 23 listopada 2018 na Politechnice Warszawskiej. Uczestniczyli w niej wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor PW prof. dr hab. inż. Jan Szmidt.

Patron Politechniki

Bieg Kościuszkowski swoją historią sięga drugiej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy to, w czasie obchodów 30-lecia Politechniki Krakowskiej, postanowiono uczcić pamięć Tadeusza Kościuszki – wybitnego Polaka, a zarazem patrona Politechniki Krakowskiej. W tym celu zorganizowano pierwszy bieg sztafetowy, który jak się okazało zapoczątkował piękną i długą tradycję. Od 1977 roku rokrocznie 24 marca, w dniu przysięgi Naczelnika na Rynku Krakowskim w 1794 roku, odbywają się kolejne edycje tej imprezy. Mężczyźni rywalizują na trasie podzielonej na pięć odcinków, przebiegającej wśród wielu znanych zabytków i miejsc związanych z osobą Tadeusza Kościuszki.

Trasa

Mimo, że trasa była z biegiem lat modyfikowana to jej szkielet pozostaje niezmienny, Od początku XXI wieku rywalizujący biegacze sztafet męskich przemieszczają się ulicami: Warszawską, Floriańską, Grodzką, Podzamcze, Bulwarami Wiślanymi do ulicy Kościuszki i dalej św. Bronisławy, Aleją Waszyngtona do podnóży Kopca. Od wielu lat I zmiana sztafety męskiej rozgrywana jest w ramach Memoriału im. Piotra Jeża , a od roku 2018 pierwsza zmiana sztafety kobiet jest memoriałem Edwarda Surdyki. Od kilku lat w rywalizacji sztafet biorą udział studenci krakowskich uczelni z niepełnosprawnościami. Po zawodach wszyscy uczestnicy gromadzą się w Hali Sportowej Politechniki Krakowskiej, by we własnym gronie podzielić się wrażeniami i skomentować wydarzenia z trasy Biegu.

Zapisy

Zapisy już wkrótce!

Link do Zgłoszeń online: https://docs.google.com/forms/d/1kUZJvTUz5n0xDCwWvli3NzObakmr9Zo_1DdudybRs8k/edit

Kontakt

Klub Uczelniany
Akademicki Związek Sportowy

Politechnika Krakowska

ul. Kamienna 17tel.: (+48) 12 632 43 42
e-mail: azs.pkkrakow@gmail.com
www.azs-pk.pl
www.facebook.pl/azspk

Info dla mediów

Kontakt dla sponsorów 

[easy-fb-like-box url=”https://www.facebook.com/azspk/” width=”340″ height=”500″ faces=”true” hidecover=”false” tabs=”” small_header=”false”hide_cta=”false” „acw=”false” locale=”pl_PL”]